Results

IFSS World Championships
February 27 to March 1, 2001
Birch Hill, Fairbanks, Alaska


Results for Skijoring and Pulka Races


Tuesday, Feburary 27

Men's 13km One-Dog Skijor
Rank/Bib/Name                  Nation  Start        Finish    Race Time  PerKm   Km/Hr
======================================================================================
  1  18   Robert Corell          NOR  11:18:00    11:48:39.4    30:39.4   2:21   25.44  
  2  11   Alexandre Begrand      FRA  11:11:00    11:42:47.2    31:47.2   2:26   24.54  
  3  20   Jean Lou Galissi       FRA  11:20:00    11:53:30.3    33:30.3   2:34   23.28  
  4  13   Bud  Rice              USA  11:13:00    11:50:45.9    37:45.9   2:54   20.65  
  5   4   Jean-Luc  Bertinchamps BEL  11:04:00    11:42:50.1    38:50.1   2:59   20.09  
  6   5   Jiri Suchy             CZE  11:05:00    11:45:07.8    40:07.8   3:05   19.44  
  7   2   Mark Worcester         USA  11:02:00    11:42:50.2    40:50.2   3:08   19.10  
  8   9   Mike Malvick           USA  11:09:00    11:50:40.3    41:40.3   3:12   18.72  
  9  12   Klaus Astner           GER  11:12:00    11:54:08.7    42:08.7   3:14   18.51  
 10  17   Chris Wood             USA  11:17:00    11:59:21.3    42:21.3   3:15   18.42  
 11   6   Bjorn Flora            USA  11:06:00    11:48:46.8    42:46.8   3:17   18.23  
 12   1   George Salmon          USA  11:01:00    11:45:06.4    44:06.4   3:23   17.68  
 13   7   Mike Callahan          USA  11:07:00    11:51:06.9    44:06.9   3:23   17.68  
 14   8   Sandy Burke            CAN  11:08:00    11:52:24.6    44:24.7   3:24   17.56  
 15  15   Norm Mustard           GBR  11:15:00    12:05:36.0    50:36.0   3:53   15.42  
 16  14   Russell Donald         GBR  11:14:00    12:05:32.9    51:32.9   3:57   15.13  
 17  10   Darren Corrie          GBR  11:10:00    12:09:17.8    59:17.8   4:33   13.15  
DNF  19   Dave Holder            GBR  11:19:00   
DNS   3   Bernhard Blasius       GER  11:03:00  
DNS  16   Richard Roehner        USA  11:16:00   
DNS  21   Jim Herriges           USA  11:21:00      
======================================================================================

Women's 13km One-Dog Skijor
Rank/Bib/Name                  Nation  Start        Finish    Race Time  PerKm   Km/Hr
======================================================================================
  1  39   Birgitte Naess         NOR  12:15:00    12:48:27.6    33:27.6   2:34   23.31  
  2  26   Kriya Dunlap           USA  12:02:00    12:38:46.1    36:46.1   2:49   21.21  
  3  34   Lena Boysen Hillestad  NOR  12:10:00    12:47:49.7    37:49.7   2:54   20.62  
  4  32   Lulie Williams         USA  12:08:00    12:46:17.9    38:17.9   2:56   20.37  
  5  28   Sona Klikarova         CZE  12:04:00    12:42:28.2    38:28.2   2:57   20.28  
  6  33   Dianne Dabrowski       USA  12:09:00    12:48:57.3    39:57.3   3:04   19.52  
  7  30   Paula Schlentner       USA  12:06:00    12:46:18.0    40:18.0   3:06   19.35  
  8  25   Kris Rasey             USA  12:01:00    12:42:14.1    41:14.1   3:10   18.92  
  9  29   Nancy Taylor           USA  12:05:00    12:46:57.1    41:57.1   3:13   18.59  
 10  27   Susie Kiger            USA  12:03:00    12:51:25.6    48:25.6   3:43   16.11  
 11  37   Alina Evans            USA  12:13:00    13:01:25.8    48:25.8   3:43   16.11  
 12  35   Kirsten  Ballard       USA  12:11:00    13:06:52.2    55:52.2   4:17   13.96  
 13  36   Pam Hahler             USA  12:12:00    13:09:57.1    57:57.1   4:27   13.46  
DNF  31   Carol Kleckner         USA  12:07:00     
DNS  38   Kiersten Lippmann      USA  12:14:00     
======================================================================================

Men's 23km Pulka
Rank/Bib/Name                  Nation  Start        Finish    Race Time  PerKm   Km/Hr
======================================================================================
  1  48   Ole Petter Engli       NOR  13:04:00    14:10:43.4  1:06:43.4   2:54   20.68  
  2  46   Olivier Traulle        FRA  13:02:00    14:10:42.0  1:08:42.0   2:59   20.09  
  3  45   Patrick Geley          FRA  13:01:00    14:16:18.3  1:15:18.3   3:16   18.33  
  4  47   Jim  Lokken            USA  13:03:00    14:20:23.0  1:17:23.0   3:21   17.83  
  5  49   Bruce Talbot           USA  13:05:00    14:42:50.7  1:37:50.7   4:15   14.10
February 27 February 28 March 1

Wednesday, Feburary 28

Men's 23km Two-Dog Skijor
Rnk Bib   First Last           Nation Start Time  Finish Time  Race Time PerKm   Km/Hr  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1  78   Bernhard Blasius       GER  12:18:00    13:09:44.7    51:44.7   2:14   26.67  
  2  67   Jim Herriges           USA  12:07:00    13:00:46.5    53:46.5   2:20   25.66  
  3  66   Jim Lokken             USA  12:06:00    13:00:45.0    54:45.0   2:22   25.21  
  4  71   Alexandre Begrand      FRA  12:11:00    13:06:11.9    55:11.9   2:23   25.00  
  5  63   John  Thompson         USA  12:03:00    13:00:45.1    57:45.1   2:30   23.90  
  6  73   Patrick Geley          FRA  12:13:00    13:11:19.0    58:19.0   2:32   23.66  
  7  77   Shawn Harper           USA  12:17:00    13:17:40.3  1:00:40.3   2:38   22.75  
  8  74   Jean-Luc  Bertinchamps BEL  12:14:00    13:15:03.7  1:01:03.7   2:39   22.60  
  9  72   Mike Callahan          USA  12:12:00    13:16:03.3  1:04:03.2   2:47   21.54  
 10  76   George Salmon          USA  12:16:00    13:20:21.5  1:04:21.5   2:47   21.44  
 11  65   Sandy Burke            CAN  12:05:00    13:12:22.5  1:07:22.5   2:55   20.48  
 12  64   Mike Malvick           USA  12:04:00    13:12:23.9  1:08:23.9   2:58   20.18  
 13  68   Pierre "Rocky" DeMers  USA  12:08:00    13:21:07.0  1:13:07.0   3:10   18.87  
 14  70   Dave Partee            USA  12:10:00    13:27:49.8  1:17:49.7   3:23   17.73  
 15  61   Russell Donald         GBR  12:01:00    13:20:32.3  1:19:32.3   3:27   17.35  
 16  75   Darren Corrie          GBR  12:15:00    13:39:13.3  1:24:13.3   3:39   16.39  
 17  69   Dave Holder            GBR  12:09:00    13:39:15.3  1:30:15.3   3:55   15.29  
DNF  62   Norm Mustard           GBR                              DNF  
======================================================================================

Women's 23km Two-Dog Skijor
Rnk Bib   First Last           Nation Start Time  Finish Time  Race Time PerKm   Km/Hr  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1  85   Lena Boysen Hillestad  NOR  13:05:00    13:58:55.6    53:55.6   2:20   25.59  
  2  90   Patricia Baer          SUI  13:10:00    14:08:16.1    58:16.1   2:32   23.68  
  3  82   Cindy Salmon           USA  13:02:00    14:02:17.8  1:00:17.8   2:37   22.89  
  4  84   Sona Klikarova         CZE  13:04:00    14:09:26.7  1:05:26.7   2:50   21.09  
  5  81   Sara Ann  Vanderwood   USA  13:01:00    14:08:24.5  1:07:24.4   2:55   20.47  
  6  89   Kim Wells              USA  13:09:00    14:16:31.8  1:07:31.8   2:56   20.44  
  7  88   Iris Wood              USA  13:08:00    14:16:06.4  1:08:06.4   2:57   20.26  
  8  87   Julie Rowland          USA  13:07:00    14:16:05.1  1:09:05.1   3:00   19.98  
  9  83   Karen  Applebee        USA  13:03:00    14:24:42.3  1:21:42.2   3:33   16.89  
 10  86   Kirsten  Ballard       USA  13:06:00    14:33:13.8  1:27:13.7   3:47   15.82  
======================================================================================

Men's 13km Pulka
Rnk Bib   First Last           Nation Start Time  Finish Time  Race Time PerKm   Km/Hr  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1  51   Robert Corell          NOR  11:01:00    11:32:59.3    31:59.3   2:27   24.38  
  2  52   Olivier Traulle        FRA  11:02:00    11:36:25.2    34:25.2   2:38   22.66  
  3  54   Jean Lou Galissi       FRA  11:04:00    11:42:17.6    38:17.6   2:56   20.37  
  4  53   Bud Rice               USA  11:03:00    11:42:48.8    39:48.8   3:03   19.59  
  5  56   Mark  Doner            USA  11:06:00    11:47:05.3    41:05.3   3:09   18.98  
  6  55   Bruce Talbot           USA  11:05:00    11:47:34.3    42:34.3   3:16   18.32  
February 27 February 28 March 1

Thursday, March 1

4 x 7.5km Relay (skijoring only)

------------------------------------------------------------
Team Rank & Team                                Cumulative
      Competitor             Leg Time/Rank      Time / Rank
------------------------------------------------------------
1. Norway
      Birgitte Naess          15:44.0  (2)      15:44.0  (2)
      Ole Petter Engli        16:54.4  (2)      32:38.4  (2)
      Lena Boysen Hillestad   15:32.1  (1)      48:10.4  (1)
      Robert Corell           15:17.5  (2)    1:03:27.9  (2)

2. France
      Olivier Traulle         15:43.9  (1)      15:43.9  (1)
      Jean Lou Galissi        15:48.4  (1)      31:32.4  (1)
      Patrick Geley           17:00.1  (2)      48:32.5  (2)
      Alexandre Begrand       15:07.1  (1)    1:03:39.6  (2)

3. USA #1
      Kriya Dunlap            16:35.1  (3)      16:35.1  (3)
      Shawn Harper            17:45.4  (3)      34:20.5  (3)
      Lulie Williams          17:08.4  (3)      51:28.9  (3)
      Jim Herriges            24:10.8  (7)    1:15:39.7  (3)

4. USA #3
      Kris Rasey              18:53.6  (6)      18:53.6  (6)
      Mike Callahan           21:13.1  (5)      40:06.7  (5)
      Kim Wells               23:11.3  (6)    1:03:18.0  (5)
      John  Thompson          18:34.0  (4)    1:21:52.1  (4)

5. USA #4
      Mike Malvick            18:53.5  (5)      18:53.5  (5)
      Pam Hahler              23:01.0  (6)      41:54.5  (6)
      Pierre "Rocky" DeMers   20:02.7  (5)    1:01:57.2  (4)
      Nancy Taylor            20:46.1  (6)    1:22:43.3  (5)

6. USA #2
      Mark Worcester          17:40.5  (4)      17:40.5  (4)
      Cindy Salmon            19:27.1  (4)      37:07.6  (4)
      Jim Lokken              38:01.2  (8)    1:15:08.8  (7)
      Bud Rice                16:35.3  (3)    1:31:44.1  (6)

7. USA #5
      Alina Evans             24:07.1  (7)      24:07.1  (7)
      Kirsten  Ballard        28:45.6  (8)      52:52.7  (8)
      George Salmon           19:38.0  (4)    1:12:30.6  (6)
      Chris Wood              19:14.7  (5)    1:31:45.4  (7)

DNF. Great Britain
      Dave Holder             24:11.9  (8)      24:11.9  (8)
      Darren Corrie           25:21.8  (7)      49:33.7  (7)
      Norm Mustard            25:54.2  (7)    1:15:28.0  (8)
      Russell Donald            DNF

(comments disabled)