Fun Races

Fun Race #1

By Sunnifa Deehr, Race Director

Twenty teams turned out for ASPA’s first Fun Race of the season at the North Star Golf Course on Black Friday. The trails were well groomed, the sun was shining and temperatures hovered at around -6 F.

Sara Elzey glided to victory in the 4 mile and 3 mile 3-dog race. The largest category was the 3 mile two-dog, won by Kriya Dunlap with Boom and Ruby in 10:19. Greg Jurek and Emilie Entrikin battled it out in the 4 mile two-dog with times of 12:25 and 12:38 respectively. Bruce Miller and Roy took the 1-dog 4 mile with a time of 16:05. The 3 mile 1-dog was captured by Kriya Dunlap and Zeus. Lisa Stuby and Alice Stickney raced the 2 mile loop in 18:40 and 9:34. Pam Burton with Malu was the single .8 mile entrant, running the loop in 4:46, Stephanie Maggard completed the .8 mile with Tundra and Gunner in 4:02.

Thank you to our starter and tireless trail groomer Pat DeRuyter. The trails are the best in town because of her.

A very big thank you to our volunteers, Kathleen Boyle, Sara Tabbert, Brandon McGrath-Bernhard, Chris Burrow, Charles and Tone Deehr. The race would not have happened without them.

Alaska Skijor and Pulk Association
Fun Race #1
Friday, November 23, 2012
North Star Golf Course
         
Bib # Skijorer Dogs Time Place
4 mile, 3-dog
2 Sara Elzey Dylan, Katrina, Faero 13:16 1
4 mile, 2-dog
4 Greg Jurek Che, Jet 12:25 1
3 Emilie Entrikin Rib, Rika 12:38 2
4 mile, 1-dog
6 Bruce Miller Roy 16:05 1
5 Janna Miller Lilly 17:07 2
7 Sunnifa Deehr Aksel 17:26 3
3 mile, 3-dog
20 Sara Elzey Kate, Daria, Lira 9:53 1
12 Andy Warwick Zip, Joba, Freddie 10:22 2
3 mile, 2-dog
1 Kriya Dunlap Boom, Ruby 10:19 1
9 Lisa Baraff Baloo, Yukon 11:04 2
13 Erin Trochin Itty, Taiga 11:46 3
8 David Brooks Sheriff, Monty 12:16 4
11 Lisa Allen Indy, Senna 13:24 5
10 Luke Reece Piper, Pinyon 17:36 6
3 mile, 1-dog
18 Kriya Dunlap Zeus 11:01 1
19 Emilie Entrikin Licorice 12:07 2
2 mile, 2-dog
15 Alice Stickney Raven, Ullr 1
2 mile, 1-dog
14 Lisa Stuby Killae 18:40 1
.8 mile, 2-dog
17 Stephanie Maggard Tundra, Gunner 4:02 1
.8 mile,  1-dog
16 Pam Burton Malu 4:56 1

 

Fun Race #2

By Pat DeRuyter, Race Director

A sunny 6 degree day was perfect for Alaska Skijoring and Pulk Association’s Fun Race # 2 on Saturday at Creamer’s field. The trail was beautifully groomed and although there were lots of fresh moose tracks, no moose were seen during the race.

Ninteen teams participated in some very close races.

The 3.6 mile two dog class was the closest with Sara Elzey (Katrina & Lira) finishing with a time of 14:11. Emilie Entrikin (Rika & Rib) were second at 14:20 and Sara Tabbert (Dora & Rothko) were third at 14:28. In the 3.6 mile one dog class, Bruce Miller and Roy won with a time of 15:24. Nina Ruckhaus and Sasha were second at 16:17 and Sunnifa Deehr and Aksel were third at 18:37.

Andy Warwick with Zip, Freddie and Yogi were first in the three dog 2.7 mile race with a time of 11:40. Andy was running two new dogs including a dog he rescued by way of the Animal Shelter. In the 2 dog 2.7 mile race Hilary Schwafel with Harley and Oliver won with a time of 12:46. Amanda Byrd (Rupert & Miriam) were second at 13:25. Sara Elzey (Faero & Lucy) were third at 14:43.

Sunnifa Deehr and Clyde won the 2.7 mile one dog race with a time of 13:42. Erik Schoen and Lefty were second at 13:54 and Ted Wu and Ty were third at 14:22.

In the 1.5 mile one dog race, Emilie Entrikin and Licorice were first with a time of 6:51. David Brooks and Monty were second at 7:52 and David Brooks and Sheriff were third at 8:07.
Thanks to Jim Altherr for grooming the trail, Sara Tabbert for registration, Pat DeRuyter for starting and Peggy Raybeck and Chloe for timing.

3.6 mile 2 dog
1. Sara Elzey (Katrina, Lira) 14:11
2. Emilie Entrikin (Rika & Rib) 14:20
3. Sara Tabbert (Dora, Rothko) 14:28

3.6 mile 1 dog
1. Bruce Miller (Roy) 15:24
2. Nina Ruckhaus (Sasha) 16:17
3. Sunnifa Deehr (Aksel) 18:37
4. Megan Hoffman (Cerberus) 27:26

2.7 mile 3 dog
1. Andy Warwick (Zip, Freddie, Yogi) 11:40

2.7 mile 2 dog
1. Hilary Schwafel (Harley, Oliver) 12:46
2. Amanda Byrd (Rupert & Miriam) 13:25
3. Sara Elzey (Faero & Lucy) 14:43
4. Rebecca Gilbert (Sharlee & Pepper) 16:20

2.7 mile 1 dog
1. Sunnifa Deehr (Clyde) 13:42
2. Erik Schoen (Lefty) 13:54
3. Ted Wu (Ty) 14:22

1.5 mile 1 dog
1. Emilie Entrikin (Licorice) 6:51
2. David Brooks (Monty) 7:51
3 David Brooks (Sheriff) 8:07
4. Keith Hannerman (Kiana) 10:25

Fun Race #3

By Jesse Warwick, Race Director

Fourteen skijorers were able to bear the cold temperatures on Saturday and took part in the ASPA’s Fun Race #3.  The 6.7 mile race was the most competitive distance for the day.  Kriya Dunlap pulled by Zeus and Boomer won the two dog class at 22:56, followed by Erin Trochim (Taiga, Onion) at 25:28 and Lisa Baraff (Baloo, Yukon) at 26:38.  Bruce Miller won the one dog class with Roy pulling with a time of 25:13.  The other top finishers, missing out on Millers short cuts, were Mike Kramer with Hybrid at 29:46, and Janna Miller with Lilly at 30:26.  Gail Davidson (Coca, Darna) at 15:13 and Nina Ruckhaus (Sasha) at 13:30 won the two and one dog classes in the 3.6 mile distance.  Jessica Larson won the two dog 1.5 mile class with Domingo and an unnamed dog with a time of 5:56.

 

Alaska Skijor and Pulk Association
Fun Race #3
Saturday, January 19, 2013
Creamer’s Field
         
Bib # Skijorer Dogs Time Place
6.7 mile 2 dog
2 Dunlap, Kriya Zeus, Boomer 22:56 1
4 Trochim, Erin Taiga, Onion 26:38 2
3 Baraff, Lisa Baloo, Yukon 26:38 3
6.7 mile 1 dog
5 Miller, Bruce Roy 25:13 1
6 Kramer, Mike Hybrid 29:46 2
7 Miller, Janna Lilly 30:26 3
8 Ballou, Nellie Otter 37:29 4
1 Stuby, Lisa Killae 1:10:18 5
3.6 mile 2 dog
9 Davidson, Gail Coca, Darna 15:13 1
10 Brooks, David Monty, Sheriff 16:09 2
3.6 mile 1 dog
13 Ruckhaus, Nina Sasha 13:30 1
12 Schoen, Erik Lefty 13:55 2
1.5 mile 2 dog
14 Larson, Jessica Domingo 5:56 1
15 Maggard, Stephanie Tundra, Gunner 8:50 2

Fun Race #4

By Lisa Allen, Race Director

Alaska Skijor and Pulk Association
Fun Race #4
Wednesday, March 13, 2013
Creamer’s
         
Bib # Skijorer Dogs Time Place
13 mile, 3 dog
1 Erin Trochim Onion, Gremlin, Itty 54:34 1
5.4 mile, 3 dog
2 Sara Elzey Dylan, Faero, Kate 20:35 1
5.4 mile, 2 dog
3 Sara Tabbert Dora, Rothko 22:21 1
5 Gail Davidson Cocoa, Darna 26:24 2
4 Janna Miller Roy, Lily 27:07 3
5.4 mile, 1 dog
10 Patrik Sartz Ty 27:06 1
9 Karen Koehler Bundle 31:44 2
8 Mara Bacsujlaky Tansy 32:52 3
3.4 mile, 2 dog
16 Mark Effmert Zip, Freddie 14:45 1
3.4 mile, 1 dog
7 Nina Ruckhaus Sasha 15:01 1
15 Gentry Johnson Hodgins 15:52 2
13 Jessica Larsen Domingo 17:05 3
14 Tia Condon Kiska 17:15 4
12 Lisa Stuby Killae DNF
2.7 mile, 2 dog
17 Rebecca Gilbert Sharlee, Pepper 15:03 1
2.7 mile, 1 dog
6 Luke Reece Indy 23:20 1
1.5 mile, 1 dog
18 Ally Burton Malu 7:45 1
.5 mile, 1 dog
20 Paula Ruckhaus Sasha 2:11 1
22 Sara Elzey Ayla 3:19 2
21 Aubrey Johnson Wrangle 8:15 3

Fun Race #5

By Pat DeRuyter, Race Director

Twenty-two skijor teams participated in the Final ASPA Fun Race on Sunday at the ADMA trails.

Lisa Baraff with Yukon and Balto won the 8 mile race with a time of 34:11.

Sunnifa Deehr with Clyde, Moose and Aksel ran the fastest 6 miles with a time of 22:12. Sunnifa Deehr with Katrina and Lira came in second at 23:41. Nina Ruckhaus and Sasha finished third overall and first in the one dog class with a time of 26:54.

In the 4.8 mile class, Sara Elzey with Dylan, Faero, and Kate finished with a time of 17:20. Bruce Miller and Roy came in second overall and first in the one dog class with a time of 21:00. Janna Miller with Lily were third with a time of 24:57.

Jim Herriges with Ole won the 4 mile class with a time of 19:34.

Kimberlee Beckmen with Gemma snd Lily won the 1.7 mile race with a time of 6:05. David Lokken with Skye and Taiga were second at 8:26. In the one dog 1.7 mile race Lisa Allen and Indy came in first at 6:55 and Kathleen Boyle and Tipi were second at 14:17.

In the one mile old dog race, Sara Elzey with Ayla (14 years old) and Jas won with a time of 4:58. Paula Ruckhaus and Mayo ( a young 9 years old) won the one dog class with a time of 6:25. Mike Ruckhaus with Tracker (14 years old) finished second at 12:54 and Jim Altherr with Sophie (nearly 13 years old) finished third at 14:36.

In the Mass Start 1 mile race, Bruce Miller and Roy came in first followed by Mark Effmert and Jack edged Nina Ruckhaus and Sasha by a nose for second. Jim Herriges (Lena) were fourth and Janna Miller (Lily) were fifth.

The volunteers who made it all possible were Race Director Pat DeRuyter, Andy Warwick, Pat DeRuyter, Mara Bacsujlaky, Kimberlee Beckmen, Carol Kleckner, Brandon, Chris and Carol Davis.  And Photogopher Bud Marschner. You can see Bud’s photos of the event here — contact Bud if you’d like any of them.

At the ASPA annual meeting all volunteers were recognized and Sara Tabbert was named the 2013 volunteer of the year.

Fun Race #5
Sunday, March 24, 2013
ADMA Trails

8 miles

  1. Lisa Baraff (Yukon, Balto) 34:11

6 miles

  1. Sunnifa Deehr (Clyde, Moose, Akeel) 22:12
  2. Sunnifa Deehr (Katrina, Lira) 23:41
  3. Nina Ruckhaus (Sasha) 26:54
  4. Mark Effmert (Jack) 27:07
  5. Gail Davisdon (Cocoa, Darna) 29:12

4.8 miles

  1. Sara Elzey (Dylan Faero, Kate) 17:20
  2. Bruce Miller (Roy) 21:00
  3. Janna Miller (Lily) 24.57
  4. Kimberlee Beckmen (Iris) 25:54
  5. Lisa Stuby (Killae) 47:21

4 miles

  1. Jim Herriges (Ole) 19:34
  2. Sara Elzey (Daria Rupert, Lucy) Did not finish

1.7 miles

  1. Kimberlee Beckmen (Gemma , Lily) 6:05
  2. Lisa Allen (Indy) 6:55
  3. David Lokken (Skye, Taiga) 8:26
  4. Kathleen Boyle (Tipi) 14:17

1 mile (Old Dog)

  1. Sara Elzey (Ayla , Jas) 4:58
  2. Paula Ruckhaus (Mayo) 6:25
  3. Mike Ruckhaus (Tracker) 12:54
  4. Jim Altherr (Sophie) 14:36

Mass Start 1 mile

  1. Bruce Miller (Roy)
  2. Mark Effmert (Jack)
  3. Nina Ruckhaus (Sasha)
  4. Jim Herriges (Lena)
  5. Janna Miller (Lily)
  6. Kimberlee Beckmen (Lily)
  7. Phil Marshall (Scott)
  8. Dave Lokken (Tiaga)
  9. Sara Elzey (Avril)
  10. Gail Davidson (Daria)

Comments: 1

(comments are closed)

 
  • […] Check out the ASPA fun race results. […]